Články & návody

Sbcomp.cz - nýtovací kleště pro nýtování trhacích nýtů.

Nakupujete na nějvětším e-shopu Alza.cz?

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačnch kurzů a školení.

Měniče napětí DC-DC MEAN WELL - měniče DC/DC pro přeměnu stejnosměrného napětí.

Senior Park Kunice (Praha-východ) - alternativa pro domov pro seniory Praha.

Recepční pult z betonu - Švec beton.

DŘEVOTRADING spol. s r.o - dřevěné paletové nástavce (ohradové palety).

HW - PANTY, spol. s r. o. - injektáž zdiva pro zabranění vzlínající vlhkosti.

Hydrofilter.cz - rosiče a postřikovače.

TETČICKÝ MLÝN S.R.O. - výroba krmných směsí pro hospodářská zvířata.

Střední škola VS učební obor. Kam dát své dítě?

Kapacity nestačí

Přicházejí silné ročníky dětí. Porodníci to vědí už spoustu let. Učitelky v mateřských školách jakbysmet. Ale česká vláda (i vlády předchozí) zaspala. Náhle je problém dostat dítě na spádovou základní školu a rodiče musejí hledat školu v mnohem větší vzdálenosti, kam je pak nutné dítě vozit.

Stejný problém se letos projevil u středních škol. Dětí se na ně hlásilo tolik, že kapacity škol nestačily. Řada zájemců dostala zamítavou odpověď a velmi plné jsou i učební obory. Rodiče jsou náhle zoufalí a hledají nejlepší cestu, jak zajistit svému potomkovi budoucnost, jíž si společně vysnili.

Střední školy táhnou

Je logické, že největší zájem je o střední školy. Mají totiž mnoho předností, a proto lákají největší procento dětí končících devátou třídu základní školy. Zaprvé, středních škol je poměrně hodně. Zadruhé, nabízejí všechny možné i nemožné studijní obory, takže každé dítě si může najít školu odpovídající jeho zájmům nebo vyhovující jeho budoucí vizi povolání. Zatřetí, ze střední školy dítě vyjde s maturitou, takže může rovnou vyrazit hledat zaměstnání a vydělávat a nebude ničím omezované. A nakonec platí, že ze střední školy je mnohem snazší vstup na vysokou školu, zvlášť pokud je zaměřena stejně.

Učiliště jsou popelky

Učební obory dlouhodobě žehrají na nedostatek studentů. Zdá se, že Češi je považují za cosi méněcenného a určeného pro hloupější děti – tedy pro ty, které nemají na to jít studovat střední školu. Některé děti tam sice chodí ze zájmu, protože je daný obor zaujme a chtějí se mu věnovat, ale většinové mínění veřejnosti je bohužel spíš negativní. Až letos se ukázalo, že i učebním oborem je možné vzít zavděk. Když kapacity středních škol pod náporem uchazečů přetékaly, řada rodičů se vrhla do pátrání po zajímavých učebních oborech. A tak se letos kupodivu z velké části zaplnila i mnohá učiliště. Což by mohlo do budoucna být dobrou zprávou pro tuzemský pracovní trh.

Málo gymnázií

Třetí variantou, kterou velká část rodičů zvažuje, je gymnázium. Pokud je jejich dítě chytré, nemá problémy s učením a je to jedničkář, zdá se být gymnázium jasnou volbou. Po čtyřech letech studia a složené maturitní zkoušce mají absolventi gymnázií mnohem větší šanci dostat se na vysokou školu, než jakou mají jejich kolegové vycházející ze středních škol. Problém je, že gymnázií není v Česku tolik. A chytrých dětí je v populaci očividně dost, takže ani kapacity gymnázií letos nestačily. Takže rodiče se začali poohlížet po volných místech na odpovídajících středních školách. A celý koloběh zoufalého hledání se rozběhl odznovu.

Maturita otvírá možnosti. Proč jít na vysokou školu?

  • Rozvoj osobnosti a dovedností - vysoká škola poskytuje prostor pro celkový rozvoj osobnosti a široké spektrum dovedností. Studium na vysoké škole vám umožní objevit své skryté talenty a rozvinout schopnosti, které vás mohou posunout v profesním i osobním životě.
  • Vědomostní základ pro kariéru - vysoká škola vám poskytne pevný teoretický základ a odborné znalosti, které jsou nezbytné pro úspěšnou kariéru ve vašem oboru. Vzdělání vám otevře dveře ke specializovaným pracovním příležitostem a zvýší vaši konkurenceschopnost na trhu práce.
  • Budování profesní sítě - během studia na vysoké škole navazujete kontakty s profesory a spolužáky, což vytváří cennou profesní síť. Tato síť může být klíčová při hledání pracovních příležitostí, sdílení zkušeností a podpory ve vašem profesním růstu.
  • Rozvoj kritického myšlení - vysoká škola vás naučí analyzovat informace, kriticky přemýšlet a formulovat své názory. Tato schopnost je klíčová nejen ve studiu, ale i v pracovním životě a každodenním rozhodování.
  • Šance na lepší finanční budoucnost - statistiky ukazují, že lidé s vysokoškolským vzděláním mají obvykle vyšší příjmy než ti bez něj. Absolventi vysokých škol mají často přístup k lépe placeným pracovním příležitostem a mají vyšší pravděpodobnost dosahovat profesního úspěchu.
  • Možnost specializace a hlubšího studia - vysoká škola vám umožní zaměřit se na konkrétní oblasti a specializovat se na svůj oblíbený obor. Hlubší studium vám poskytne komplexní znalosti a dovednosti potřebné pro náročné pozice ve vaší oblasti zájmu.
  • Rozvoj mezinárodního pohledu - většina vysokých škol nabízí možnost studovat v zahraničí nebo se účastnit mezinárodních programů. Tím získáte nejen mezinárodní zkušenosti, ale také rozšíříte svůj pohled na svět a budete lépe připraveni na pracovní prostředí s různorodými kulturami.
  • Osobní růst a sebepoznání - vysoká škola je cesta k osobnímu růstu a sebepoznání. Zvládnutí náročných úkolů, řešení problémů a získání nových zkušeností vytváří silnější a sebevědomější osobnosti, které jsou připraveny čelit výzvám a dosahovat svých cílů v životě.

Přečtěte si také 5 důvodů proč se učit cizí jazyk nebo Alobal je tady s námi již přes 100 let

Fotografie