Články & návody

Sbcomp.cz - nýtovací kleště pro nýtování trhacích nýtů.

Nakupujete na nějvětším e-shopu Alza.cz?

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačnch kurzů a školení.

Měniče napětí DC-DC MEAN WELL - měniče DC/DC pro přeměnu stejnosměrného napětí.

Senior Park Kunice (Praha-východ) - alternativa pro domov pro seniory Praha.

Recepční pult z betonu - Švec beton.

DŘEVOTRADING spol. s r.o - dřevěné paletové nástavce (ohradové palety).

HW - PANTY, spol. s r. o. - injektáž zdiva pro zabranění vzlínající vlhkosti.

Hydrofilter.cz - rosiče a postřikovače.

TETČICKÝ MLÝN S.R.O. - výroba krmných směsí pro hospodářská zvířata.

Alobal je tady s námi již přes 100 let

Hliník je využívám pro širokospektrou výrobu všech možných produktů, které se využívají v domácnostech i průmyslu. Nejčastěji využívanými produkty jsou ovšem hliníkové fólie. V České republice jsou známé pod pojmem alobal. Vznik a první použití alobalu se datují již na začátek 20. století. Dnes je již samozřejmou součástí většiny domácností, pojďme se tedy o něm dozvědět více.

Vlastnosti alobalu

Alobal je unikátní především v tom, že je hliník v této formě snadno tvarovatelný, lze ho ohýbat, muchlat i trhat. Díky jeho tloušťce je motán do rolí, které mají až stovky metrů a zachovají si i přesto nízkou váhu i objem. Alobal skvěle vodí teplo, tato vlastnost je proto často spojena s použitím, kde je požadavkem maximální efektivita s vytvořeným teplem.
Hliník je sice náchylný na styk s octem a jakýmikoliv dalšími kyselými látkami, ale v ostatních ohledech nabídne perfektní odolnost vůči všem vlivům. Alobal si zachová svůj tvar, neprojde přes něj světlo a také je dokonale neprodyšný. Pro průmysl i domácnost je to tak nejlepší možnost pro využití tohoto kovu kdekoliv.

Použití alobalu

Uchování potravin - Zde je alobal nenahraditelný. Potraviny se v něm skvěle skladují. Díky zabalení do alobalu se prodlouží jejich trvanlivost, protože nejdou vystaveny mnoha nežádoucím vlivům. Běžně se vyrábí i nádobí z alobalu, jelikož je hygienické, lehké a levné.
Příprava jídel - Alobal se skvěle hodí pro pečení a to jak v troubě, tak i na grilu či na otevřeném ohni. Připravovaná jídla tak neztratí chuť ale je připravit ve vlastní šťávě.
Kosmetický průmysl - Dokonce i v kosmetice je alobal často používaný, kadeřnice jej využívají při barvení vlasů a úpravě účesů.
Elektronika – S alobalem se často obaluje elektronika a používá se na různé účely, vzhledem k vodivých schopnostem.
Průmysl – Mnoho chemikálií je konzervováno v hliníkových nádobách, které jsou uzavřené alobalem. Alobalem se často omotává vzduchotechnika, tam se používá jako izolace pro eliminaci ztráty tepla.
Ostatní – Alobal má i mnoho dalších použití, od průmyslového až po použití v domácnosti.

Výroba alobalu

Výroba alobalu probíhá ve válcovnách. Hliníkové pláty se válcují mezi válci různých velikostí. Požadovaná tloušťka alobalu je vždy velmi tenká, proto se používají válce, kde je menší a menší mezera. Teprve, když je tloušťka ideální, tak se alobal rozřeže a namotá do rolí. Hliník se vždy válcuje po dvou vrstvách najednou, proto je vždy alobal s matnou a lesklou vrstvou. Jedna vrstva se při výrobě dotýká druhého alobalu a ta druhá zase kovového válce.
Tloušťka alobalu je individuální, vyrábí se nejčastěji v rozmezí od 6 do 200 mikrometrů. Nejčastější tloušťka je 15 mikronů. Pro balení potravin se obvykle používá slabší alobal, pro pečení zase silnější, v průmyslu jde o individuální požadavky. Jak v Evropě, tak i ve Spojených státech se výroba alobalu pohybuje kolem 500000-1000000 tun za rok.