Články & návody

Sbcomp.cz - nýtovací kleště pro nýtování trhacích nýtů.

Nakupujete na nějvětším e-shopu Alza.cz?

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačnch kurzů a školení.

Měniče napětí DC-DC MEAN WELL - měniče DC/DC pro přeměnu stejnosměrného napětí.

Senior Park Kunice (Praha-východ) - alternativa pro domov pro seniory Praha.

Recepční pult z betonu - Švec beton.

DŘEVOTRADING spol. s r.o - dřevěné paletové nástavce (ohradové palety).

HW - PANTY, spol. s r. o. - injektáž zdiva pro zabranění vzlínající vlhkosti.

Hydrofilter.cz - rosiče a postřikovače.

TETČICKÝ MLÝN S.R.O. - výroba krmných směsí pro hospodářská zvířata.

Domácí pomocníci už vás zastanou doma i venku

Technologie dorazila až k nám

21. století je plné změn. A technologie jdou kupředu čím dál rychleji, takže změn nejen přibývá, ale různé procesy se zjednodušují, postupy zrychlují, lecjaká práce už je automatizovaná. A i když máme pocit, že nestíháme a jsme zavaleni prací, úkoly a povinnostmi, tak faktem je, že naše životy jsou v mnoha ohledech jednodušší než před deseti či dvaceti lety.

Řada z nás už má doma či na zahradě mnoho různých strojů, které nám dopřávají mít víc volného času, zvládat vše rychleji nebo udržovat dům a zahradu v lepším stavu a s menší snahou.

Pomocníci v domácnosti

Možná si říkáte, že vy doma žádné roboty nemáte a všechno si postaru děláte sami. Takže vás se to netýká. Ale to je omyl. Nemusíte mít přímo chytrou domácnost. I vy totiž jistě máte doma různé stroje, které vám šetří čas i úsilí a pracují za vás.

Typickým příkladem je myčka nádobí. Na přelomu tisíciletí o její existenci věděl jen málokdo, dnes ji má doma spousta lidí. Nejde přitom o drahý stroj – a v porovnání s ručním mytím nádobí ušetří spoustu času i práce. Podobné je to se sušičkou prádla – najednou prádlo nemusíte věšet, čekat dlouhé hodiny (nebo v zimě i dny) na jeho uschnutí a pak ho žehlit.

A třeba patříte i k těm, které zlákal robotický vysavač, takže už obden nechodíte po domě s klasickým vysavačem, ale necháváte vysávání i zametání na vašem placatém robotickém příteli.

Senzory

Dalšími velkými pomocníky jsou různé typy senzorů. Například automatické rozsvěcení světel se stalo velmi oblíbeným, a to jak před vchodovými dveřmi, tak třeba i na chodbách panelových domů. Jiné senzory mohou včas ohlásit přítomnost nezvaných návštěvníků. A ty nejchytřejší vám pomohou třeba i překontrolovat obsah lednice, aniž byste ji otevřeli. Úspora času je jednoznačná.

Venkovní pomocníci

A jak je to s vaší zahradou? Je možné, že tam žádnou moderní technologii nevyužíváte – spousta lidí má lepší vybavení ve své domácnosti, ale na zahradě si užívají staré dobré časy. Takže třeba motorová sekačka je pořád klasikou na většině českých zahrad. Leckdo si sice pořídí na sekání velkých ploch zahradní traktůrek, ale ani v tomto případě nejde o úplně nejmodernější vynález. Pokud si ovšem pořídíte robotickou sekačku, která většinu práce zastane za vás a bude váš trávník neustále udržovat dokonale zastřižený, budou na vás sousedi hledět se závistí v očích.

Podobné je to i s vysáváním bazénu. Můžete ho sice vysávat ručně, ale stejně tak existují robotické vysavače, které nedají řasám šanci a bazén udržují v dokonalém stavu, a to bez vašeho přičinění.

Virtuální asistenti pro domácnost

Vstupte do světa virtuálních asistentů, kteří jdou nad rámec klasických hlasových příkazů. Moderní domácí asistenti nyní obsahují třeba i rozpoznávání obličeje a gest, což vám umožňuje ovládat svůj chytrý domov jednoduše pohybem ruky či pohledem. Takto interagovat s technologií přináší nový rozměr pohodlí do každodenního života.

Ekosystémy chytré zahrady

Chytrá zahrada není jen o robotických sekačkách. Nové ekosystémy nabízejí senzory, které monitorují půdní vlhkost, osvětlení a další faktory. Tato data jsou pak v reálném čase interpretována, a aplikace vám poskytne konkrétní rady na péči o rostliny v souladu s aktuálními klimatickými podmínkami.

Wellness v domácnosti

Žhavou novinkou je například zrcadlo, které nejen odráží vaši postavu, ale také poskytuje osobní fitness trénink. Tato inovativní technologie vás provází cvičením, sleduje váš pokrok a přizpůsobuje trénink vašim individuálním potřebám. Získáte tak nejen skvělou postavu, ale také motivaci k pravidelnému cvičení přímo z pohodlí vašeho domova.

Inteligentní bezpečnostní systémy

S novými bezpečnostními technologiemi nemusíte mít strach o svoji domácnost. Kamerové systémy využívají umělou inteligenci k rozpoznání pohybu nejen v okolí domu, ale i ve větší vzdálenosti. Takto můžete včas identifikovat nejen nežádoucí návštěvníky, ale i monitorovat dění v okolí vašeho domova.

Úspora energie s chytrými spotřebiči

Chytré spotřebiče nyní nejsou jen o pohodlí, ale také o úspoře energie. Moderní domácí spotřebiče automaticky reagují na nejnižší tarify elektřiny nebo dokonce na přebytek solární energie z vašich panelů. Tímto způsobem nejen snižujete své účty, ale také přispíváte k udržitelnosti. Což bude do budoucna čím dál důležitějším a závažnějším tématem pro nás všechny.

Přečtěte si také Střední škola VS učební obor. Kam dát své dítě? nebo Alobal je tady s námi již přes 100 let

Fotografie