Články & návody

Sbcomp.cz - nýtovací kleště pro nýtování trhacích nýtů.

Nakupujete na nějvětším e-shopu Alza.cz?

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačnch kurzů a školení.

Měniče napětí DC-DC MEAN WELL - měniče DC/DC pro přeměnu stejnosměrného napětí.

Senior Park Kunice (Praha-východ) - alternativa pro domov pro seniory Praha.

Recepční pult z betonu - Švec beton.

DŘEVOTRADING spol. s r.o - dřevěné paletové nástavce (ohradové palety).

HW - PANTY, spol. s r. o. - injektáž zdiva pro zabranění vzlínající vlhkosti.

Hydrofilter.cz - rosiče a postřikovače.

TETČICKÝ MLÝN S.R.O. - výroba krmných směsí pro hospodářská zvířata.

Nezanedbávejte preventivní prohlídky

Nepodcenit zdraví

Nadarmo se neříká, že zdraví máme jenom jedno. Přesto se spousta z nás snaží přecházet nejrůznější zdravotní obtíže, a když je nám zle, zajdeme si spíš do lékárny než do ordinace lékaře. Pokud to tak děláme neustále, koledujeme si v příštích letech o různé zdravotní problémy, které se pak už budou léčit mnohem hůř. Zásadní je totiž včasná návštěva lékaře, jemuž se svěříte se svými potížemi, lékař váš vyšetří, a když nebude moci pomoct sám, pošle vás ke specialistovi. Ale pokud své zdraví budete zanedbávat nebo podceňovat, můžete skončit hůř než tušíte.

Co jsou to preventivní kontroly?

Preventivní kontroly jsou zdravotnické prohlídky, které jsou určené k prevenci nemocí. Jak ostatně plyne z jejich názvu. Cílem je odhalit případné zdravotní problémy včas, dokud jsou ještě dobře léčitelné a když ještě není třeba obávat vážných následků. Praktický lékař při provedení preventivní kontroly dokáže v rané fázi diagnostikovat různá onemocnění, o nichž možná my sami ještě nemáme tušení. A aby to bylo možné, provádí se tyto prohlídky každé dva roky.

Prevence je lepší než léčba

Jak už sami tušíte, preventivní kontroly slouží především k prevenci nemocí. To, že vám lékař měří tlak, natočí EKG, poslechne si vaše srdce a tak dále, není bezdůvodné. Zaměřuje se totiž na hlavní oblasti, kde by mohl nastat nečekaný problém – a snaží se ho takto odhalit včas, dokud se ještě ani nestihl projevit. Pokud se na preventivní prohlídce nějaký problém odhalí, je možné ho léčit dřív než se dostane do závažného stadia. Případně je pacient co nejdříve odeslán k jinému odbornému lékaři, který ho vyšetří mnohem důkladněji.

Co lze nejčastěji odhalit?

Součástí každé preventivní prohlídky je i odběr krve a kontrola moči. Právě z těchto dvou tělních tekutin může lékař mnoho informací „vyčíst“. Pokud vás totiž trápí nějaké zdravotní obtíže, nejspíš o nich lékaři sami řeknete a on se vám pokusí pomoci nebo vám poradí, na koho se s nimi obrátit. Ale některá onemocnění se mohou vyvíjet pomalu a postupně, aniž bychom o nich věděli. Může to být například vysoký krevní tlak, cukrovka, zvýšený cholesterol nebo různá onemocnění srdce. Z krve, moči a základních typů vyšetření se dají odhalit poměrně snadno.

Kontrola stávajících nemocí

Málokdo je 100procentně zdravý. Leckoho trápí různé zdravotní obtíže, s nimiž se dlouhodobě nebo doživotně musí léčit. I k tomu jsou dobré preventivní kontroly. Váš praktický lékař už o těchto nemocech ví, ale překontroluje si jejich aktuální stav a může posoudit, jak se vyvíjejí – zda je vše v pořádku nebo zda bude potřeba například změnit léčebný režim, dávkování léků nebo postup nemoci řešit jinak. Případně vás opět může odeslat ke specialistovi.

Přečtěte si také Strach ze zubaře nebo 5 důvodů proč se učit cizí jazyk.

Fotografie