Články & návody

Sbcomp.cz - nýtovací kleště pro nýtování trhacích nýtů.

Nakupujete na nějvětším e-shopu Alza.cz?

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačnch kurzů a školení.

Měniče napětí DC-DC MEAN WELL - měniče DC/DC pro přeměnu stejnosměrného napětí.

Senior Park Kunice (Praha-východ) - alternativa pro domov pro seniory Praha.

Recepční pult z betonu - Švec beton.

DŘEVOTRADING spol. s r.o - dřevěné paletové nástavce (ohradové palety).

HW - PANTY, spol. s r. o. - injektáž zdiva pro zabranění vzlínající vlhkosti.

Hydrofilter.cz - rosiče a postřikovače.

TETČICKÝ MLÝN S.R.O. - výroba krmných směsí pro hospodářská zvířata.

Co když přijde black out?

Elektřina vládne světu

Snažíme se být moderní, a tak neustále vznikají nové přístroje, pomocníci do domácnosti, vozidla, technologie – a všechny využívají elektřinu. Usnadňují nám život, zrychlují naše cesty, přinášejí nám zábavu. Ale bez nabíjení nebo trvalého připojení k elektrické síti by byly úplně k ničemu. Elektronicky se otevírají dveře, elektronikou jsou nacpaná moderní auta, bez počítačů a chytrých telefonů (nedej bože bez internetu) si už nedokážeme představit své normální fungování. Bez elektřiny bychom už ani nezaplatili v supermarketu za nákup, protože i pokladny jsou jí poháněny. Zkrátka, elektřina nám vládne a bez ní už to skoro nejde.

Přetížená síť

S elektřinou počítáme, bereme ji za samozřejmost. Ale není to tak. Stačí hodinová odstávka elektřiny kvůli nějaké opravě v síti a najednou jsme skoro bezmocní. Bez televize, bez počítače, neuvaříme si, nerozsvítíme si, netopíme. A to je běžná odstávka. Nebo třeba stav po kalamitě trvající pár hodin.

Ale faktem je, že na elektrickou síť je vyvíjen čím dál vyšší tlak. A elektrická síť není reálná síť, ačkoliv je tvořena kabely – je velmi proměnlivá a nestabilní. A stačí velmi málo, aby celá „spadla“. A pak by nastal totální chaos.

Co je to black out?

Jakožto black out se označuje stav, kdy by byly přerušeny dodávky elektřiny a týkalo by se to velké oblasti. Takový stav by mohl trvat několik hodin, ale i dní. A ve velkých městech třeba i týdnů. Laici se nad tím usmívají – odborníci ale varovně zvedají prst. Black outu jsme často blíž než tušíme.

Hrozba black outu je vysoká, protože evropská elektrická síť je navzájem propojená. A když spadne jedna část, následuje řetězový pád. Ano, nejde o žádný vtip. Ale přitom není reálné síť „rozsekat“ na oddělené národní nebo krajské části, protože by nemohla fungovat stávajícím způsobem.

Obnovitelné zdroje

Velkým nebezpečím, o kterém se tolik nemluví, jsou také obnovitelné zdroje energie. Například fotovoltaické elektrárny. Spousta lidí si nyní pořizuje fotovoltaiku, ale nesmějí ji připojit k elektrické síti, jak to bylo dříve zvykem. Proč? Protože elektrická síť by se kvůli velkému množství těchto zdrojů stala velmi nestabilní a není na to zkrátka dimenzovaná.

Ne, že by to nešlo – ale šlo by o miliardové investice do úpravy celé sítě, na což Česko (ani jiné státy) buď nemají, nebo se jim do toho nechce. Takže dost možná balancujeme na velmi tenké hranici rizika black outu. Řada expertů proto veřejně tvrdí, že není otázkou, jestli k black outu dojde – ale spíš kdy.

Jak se zásobit na dva týdny bez přísunu energie a potravin?

Na závěr se podívejme na teoretický scénář, kdy jste odříznuti od přísunu energie a potravin. Jak se připravit na krizovou situaci? Zde jsou tipy, jak se efektivně připravit na takovou výzvu.

  • Zásoby potravin - vyberte potraviny s dlouhou trvanlivostí, jako jsou konzervy, suché luštěniny, instantní polévky, rýže, těstoviny, sušené ovoce a ořechy. Mějte také na paměti potřeby výživy, zahrnující bílkoviny, sacharidy a vitamíny.
  • Pitný režim - zásobte se dostatkem vody. Mějte k dispozici balenou vodu nebo filtr, který vám umožní čistit vodu z přírodních zdrojů. Prostředky na dezinfekci vody, jako jsou tablety na čištění, mohou být rovněž užitečné.
  • Léky a lékařské potřeby - mějte dostatek léků na předpis a základních léků, které mohou být nezbytné pro vaše zdraví. Zahrňte také léky proti bolesti, obvazový materiál a základní lékařské potřeby.
  • Světlo a záložní energie - zásobte se bateriemi, svíčkami nebo lucernami pro osvětlení. Mějte také powerbanky na nabíjení mobilních zařízení a solární nabíječky, které vám umožní využít přírodní energii.
  • Teple oblečení a deky - teplé oblečení vám pomůže udržet teplo v chladnějším prostředí. Mějte po ruce také teplé deky nebo spacáky, které vám poskytnou izolaci.
  • Nástroje a vybavení - mějte základní nástroje, jako jsou nůž, lopata, kleště a bateriové svítilny. To vám pomůže při řešení různých situací a zlepší vaši schopnost zvládat nepříznivé podmínky.
  • Komunikace - zajistěte si přístup k informacím a komunikačním prostředkům. Mobilní telefon, rádio s bateriemi nebo jiné zařízení vám pomohou mít přehled o aktuální situaci.
  • Záchranné plány - vytvořte plán evakuace a mějte nachystané kontakty na záchranářské služby a členy rodiny. Mějte také přehled o místech, kde se nacházejí nejbližší bezpečná útočiště.

Zásobení na dva týdny je náročný úkol, ale představuje klíčový krok pro zajištění bezpečí a pohody v případě nepředvídatelných událostí. Pravidelně aktualizujte své zásoby a plány, abyste byli připraveni na různé situace.

Přečtěte si také Je na cestě ztělesnění Skynet? nebo Elektronický smog je podceňovaným nepřítelem.

Fotografie