Články & návody

Sbcomp.cz - nýtovací kleště pro nýtování trhacích nýtů.

Nakupujete na nějvětším e-shopu Alza.cz?

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačnch kurzů a školení.

Měniče napětí DC-DC MEAN WELL - měniče DC/DC pro přeměnu stejnosměrného napětí.

Senior Park Kunice (Praha-východ) - alternativa pro domov pro seniory Praha.

Recepční pult z betonu - Švec beton.

DŘEVOTRADING spol. s r.o - dřevěné paletové nástavce (ohradové palety).

HW - PANTY, spol. s r. o. - injektáž zdiva pro zabranění vzlínající vlhkosti.

Hydrofilter.cz - rosiče a postřikovače.

TETČICKÝ MLÝN S.R.O. - výroba krmných směsí pro hospodářská zvířata.

Psincový kašel

Psincový kašel (nebo odborně infekční laryngotracheitida) je akutní nakažlivé onemocnění postihující psy. Inkubační doba se pohybuje od sedmi do deseti dní. Šíří se snadno kapénkovou infekcí, proto bývají častěji zasaženi především ti jedinci, kteří se často vyskytují ve společnosti jiných psů (hromadný chov apod.). Ohroženější jsou psi se sníženou imunitu, neočkovaná štěňata a ti, kteří trpí jakýmkoli chronickým onemocněním dýchacích cest. Zvláště u těchto rizikových skupin potom hrozí, že psincový kašel přejde do závažnější formy, a to do zápalu plic.

Častěji nalezáme psincový kašel u mladých psů. Nemoc se projevuje záchvatovitým kašlem, který zní, jako by psovi v hrdle zaskočil nějaký předmět. Může být přítomna zvýšená teplota. Záchvat kašle je někdy doprovázen zvracením. Z nozder a očí mohou vytékat bílé, zpěněné hleny.

Zvláště po těžší fyzické aktivitě je pes unavený, ztrácí chuť k jídlu a je apatický vůči okolnímu světu.

S lehkou formou psincového kašle si pes poradí bez našeho zásahu, pokud ale kašel trvá déle než dva týdny, je potřeba vyhledat odbornou pomoc veterináře. Ten může podat léky proti kašli, a podle toho, jaký původce nákazu způsobil, také antibiotika či jiná léčiva. Nedávejte psovi léky určené pro lidi, jsou příliš silné a mohly by vašemu miláčkovi ublížit.

Psincový kašel může způsobit několik původců. Proti některým je pes očkován v rámci běžných vakcinací (takové očkování však zajistí pouhé zmírnění projevů), ale je také možné doplnit je o speciální vakcíny přímo proti psincovému kašli. Ty jsou dvojího druhu – vakcíny aplikovány injekčně chrání psa proti samotné nemoci, ne však proti infekci v dýchacích cestách. Naopak látky aplikované přímo na sliznici dýchacích cest brání jak nemoci, tak infekci. Díky tomu pes nákazu dále nešíří.

Máte-li pocit, že váš pes trpí psincovým kašlem, obraťte na dobrého veterináře. Pokud jste z okolí Brna, můžete využít služeb MVDr. Roberta Justa. Více informací najdete na www.vet-just.cz.

Fotografie