Články & návody

Sbcomp.cz - nýtovací kleště pro nýtování trhacích nýtů.

Nakupujete na nějvětším e-shopu Alza.cz?

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačnch kurzů a školení.

Měniče napětí DC-DC MEAN WELL - měniče DC/DC pro přeměnu stejnosměrného napětí.

Senior Park Kunice (Praha-východ) - alternativa pro domov pro seniory Praha.

Recepční pult z betonu - Švec beton.

DŘEVOTRADING spol. s r.o - dřevěné paletové nástavce (ohradové palety).

HW - PANTY, spol. s r. o. - injektáž zdiva pro zabranění vzlínající vlhkosti.

Hydrofilter.cz - rosiče a postřikovače.

TETČICKÝ MLÝN S.R.O. - výroba krmných směsí pro hospodářská zvířata.

Nejde to vyrobit? Tak to vytiskni!

Rozbil se vám nástroj, který se již neprodává nebo sháníte atypickou součástku, která by byla náročná na výrobu? Možná pro svůj projekt potřebujete vytvořit prototyp nebo se vám při vaší malosériové výrobě nevyplatí nákup součástek ve velkoobchodě. Ať už je váš záměr jakýkoli, kvalitní 3D tisk může nejen rozšířit vaše obzory, ale i otevřít cestu k úspěšné budoucnosti.

Jak to všechno začalo

Historie 3D tisku sahá už do začátku osmdesátých let, kdy japonský doktor práv Hideo Kodama vynalezl pojem 'rapid prototyping'. Ten popisuje technologie výroby prototypů, které mají sloužit především pro ucelenou představu o designu a funkčnosti vyráběného předmětu. Vůbec první využívanou 3D technologií se stala stereolitografie, kterou v druhé polovině osmdesátých let patentoval američan Charles Hull, spoluzakladatel společnosti 3D Systems.

3D tisk začal vzkvétat v letech devadesátých, kdy se vyvíjely nové technologie 3D tisku. K vývoji přispěli svými patenty například americká společnost Stratasys nebo i Massachusettský Technologický Institut. Devadesátá léta zároveň znamenala vývoj CAD nástrojů pro 3D tisk, což urychlilo potenciál v oboru aditivní výroby.

Princip 3D tisku

Výroba trojrozměrných předmětů na 3D tiskárnách by se dala přirovnat k pomyslnému rozkrájení navrženého objektu na velmi tenké vrstvy a následné nanášení těchto vrstev na sebe, kdy ve finále vznikne požadovaný produkt. Objekt, který chcete na 3D tiskárně vytisknout je potřeba nejdříve navrhnout v digitální podobě. Nejčastěji se pro tyto účely využívá CAD modelování. Pokud se jedná o duplikaci, lze pro získání digitální podoby využít technologie 3D skenování.

Ve své podstatě by se dalo říct, že aditivní výroba ve formě 3D tisku je protikladem výroby subtraktivní, kterou představuje například obrábění na CNC strojích. U klasického obrábění máme blok materiálu, ze kterého tvarujeme požadovaný objekt ubíráním materiálu, kdežto u 3D tisku materiál nanášíme v přesném množství, čímž vzniká minimum odpadu.

Průmysl, umění i medicína

Jednou z největších výhod 3D tisku je bezesporu univerzálnost využití a schopnost výroby tvarů, které při výrobě pomocí běžného modelování vyžadují velmi obtížnou manipulaci či časovou náročnost, nebo jsou dokonce prostě nevyrobitelné. Pomocí 3D tiskárny dnes můžeme vyrobit téměř cokoli, co je schopna vytvořit naše představivost. 3D tiskárny zažívají v posledních letech boom ve všech možných oborech, odvětvích a oblastech. Umělci tisknou moderní futuristické skulptury, lékaři se pokoušejí vymyslet, jak využít 3D tisk pro výrobu nových orgánů za pomocí kmenových buněk. Největší doménou 3D tisku ovšem stále zůstává průmyslová výroba, a to i vzhledem k tomu, že pro výrobu předmětů na 3D tiskárně lze pomocí moderních technologií využít kromě plastů i kov nebo sklo.

Budoucnost 3D tisku

Rychleji, levněji. Tak by se dalo v rychlosti shrnout, kam se technologie 3D tiskáren v budoucnosti chce ubírat. 3D tisk by měl být stále dostupnější a doba výroby prototypů by se měla zkracovat. Plánuje se též využití nových materiálů pro výrobu 3D výtisků a tím ještě zvýšit možnosti využitelnosti. S technologií 3D tisku jsou již dnes spojeny také nano technologie a očekává se, že v budoucnosti se tyto dva významné obory budou více propojovat a zefektivňovat výrobu pomocí 3D tisku.

Ne nadarmo odborníci srovnávájí vynález 3D tiskárny s vynálezem knihtisku nebo parního stroje. 3D tiskárny stejně jako zmíněné vynálezy své doby mění dnešní svět opět k nepoznání. Sci-fi se mění na skutečnost.

Zakázková výroba ještě nikdy nebyla specifičtější. S 3D tiskem se i vy můžete podílet na této fantastické přeměně. Oslovte pro 3D tisk na zakázku profesionály v oboru a změňte své sny na skutečnost. Protože budoucnost začíná dnes.

Fotografie