Články & návody

Firmy pro Vás

Sbcomp.cz - nýtovací kleště pro nýtování trhacích nýtů.

Rolsit s. r. o. - reklamní tašky s potiskem na míru.

TECNOTRADE OBRÁBĚCÍ STROJE s.r.o. - průmyslové 3D tiskárny.

Budoucnost patří dronům

Když se na trhu poprvé objevily drony, většina lidí je považovala za relativně neškodnou hračku. Postupný vývoj ovšem ukázal, že se jedná o revoluční techniku, která výrazně změní celou škálu oborů. Drony se vyrábějí v mnoha velikostech a velké drony nemají problém s přenášením těžkých nákladů nebo využíváním těžké techniky.

O dronech se často mluví jako o strojích, které v budoucnu nahradí lidský faktor v mnoha činnostech, které nyní přísluší jen lidem. Tento názor potvrzuje skutečnost, že do mnoha oborů již drony nenávratně pronikly.

Živé přenosy a natáčení

Natáčet živé sportovní přenosy z vysoko umístěných kamer, nebo z vrtulníku, je již minulostí. Drony jsou podstatně levnějším a univerzálnějším řešením. Jedná se o obratné stroje, které se dostanou všude a dokáží natáčet zcela přesně to, co je potřeba. Dnes se využívají k natáčení filmů, dokumentů a sportovní přenosy si za nedlouho bez dronů ani nedovedeme představit.

Rozvoz jídel

Četné restaurace již využívají drony k roznosu jídla. Jedná se o levnější způsob, než platit poslíčka v autě nebo na mopedu. Rovněž jde o nejrychlejší způsob, dron nemusí čekat na semaforech nebo se klestit klikatými cestami. Dron létá rovnou cestou přímo k zákazníkovi, jídlo mu dorazí tedy včas a teplé. Jedny z prvních restaurací, které s drony začaly, byla londýnská restaurace YO! Sushi a pizzerie Dominos Pizza Drone. Dnes už jich je mnoho a jejich počet stále poroste.

Rozvoz balíčků a novin

Snad každý už slyšel o plánech Amazonu, který si v praxi ověřil, že dokáže rozvážet zboží prostřednictvím dronů. V budoucnu by touto cestou rád rozvážel většinu svých zásilek. Stal se inspirací pro mnoho společností, které tento nápad zaujal. V některých městech už se drony dokonce používají pro roznos novin nebo mléka.

Záchranné složky

Využití dronů usnadňuje práci humanitárním pracovníkům, kteří mohou jejich prostřednictvím rozvážet potraviny a lékařské vybavení do špatně dostupných oblastí, které byly zasaženy válkou nebo přírodními katastrofami.

Vojenské využití

Drony byly bohužel zneužity i pro vojenské účely. Bylo zjištěno, že se správnou výbavou se jedná o ty nejlepší stroje pro použití v boji nebo ke špionáži. Jsou rychlé, přesné a dokáží přenášet i objemný náklad.

Pozorování zvířat

Drony jsou využívány k pozorování zvířat, což ocení vědečtí pracovníci, přírodovědci i zoologové, kteří potřebují monitorovat přítomnost a chování plachých zvířat v určitých regionech.

Stavebnictví

Drony se mohou proměnit i ve skvělé pracanty, kteří dokáží přenášet materiál na těžko přístupná místa. Jejich využití ve stavebnictví je zatím omezené, ale to se může v blízké budoucnosti změnit.