Články & návody

Sbcomp.cz - nýtovací kleště pro nýtování trhacích nýtů.

Nakupujete na nějvětším e-shopu Alza.cz?

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačnch kurzů a školení.

Měniče napětí DC-DC MEAN WELL - měniče DC/DC pro přeměnu stejnosměrného napětí.

Senior Park Kunice (Praha-východ) - alternativa pro domov pro seniory Praha.

Recepční pult z betonu - Švec beton.

DŘEVOTRADING spol. s r.o - dřevěné paletové nástavce (ohradové palety).

HW - PANTY, spol. s r. o. - injektáž zdiva pro zabranění vzlínající vlhkosti.

Hydrofilter.cz - rosiče a postřikovače.

TETČICKÝ MLÝN S.R.O. - výroba krmných směsí pro hospodářská zvířata.

Svatomartinské víno - stále oblíbenější tradice

Svatomartinská vína jsou tradicí, která se stále těší velké oblibě

Svatomartinská doba přichází s chladnějším větrem a kouzlem padajícího podzimního listí. Tento čas zahrnuje také jednu z nejočekávanějších událostí pro milovníky vína. Svatomartinská slavnost, která se koná 11. listopadu, je tradičním svátkem, během něhož se otevírají první lahve mladých vín. Toto období spojuje vinice, vinaře a nadšence do vína v jedinečném rituálu oslavy. Vše je zpravidla doprovázeno kulturními programy a tradičními hudebními vystoupeními. 11.11. je hlavně velkým svátkem pro každého vinaře. Je to první den, kdy si vinaři a všichni milovníci vína poprvé přiťuknou s novým mladým vínem.

Svatomartinské víno je typicky českým vínem, které se každoročně vyrábí na počest sv. Martina, patrona vinařů. Víno se sklízí na podzim, a následně zraje v dubových sudech. Svatomartinské víno má jedinečnou jemnou vůni a chuť. Víno má obvykle obsah alkoholu do 12 %. Tato vína mají tendenci být svěží, ovocná a s jemným aroma, což je způsobeno krátkým obdobím zrání.

Svatomartinská vína mají dlouhou historii, která sahá až do středověku. Tradice spojená s touto událostí je známa po celém světě, ale má své zvláštní kořeny v České republice. V tuto dobu roku vinaři představují své čerstvé sklizně a vinařské umění ve formě mladých vín. Tyto lahve obsahují nádech jemnosti a svěžesti, který se liší od zralých vín, která zrají v sudech mnohem déle.

Tradice svátečního otevření svatomartinských vín sahá přesněji do 15. století. V té době se víno podávalo v kostelích na počest sv. Martina, který byl podle legendy známý svou dobročinností. Vína byla často podávána spolu s husou, která byla také symbolická pro sv. Martina.

V České republice se Svatomartinská vína prodávají od 11. listopadu, což je den, na který připadá svátek sv. Martina. Všechny vzorky vína s označením 'Svatomartinské víno' musí projít přes odbornou degustační komisi, která pak na základě známek vinaři propůjčí známku Svatomartinské víno. Vinař musí splnit hned několik podmínek.

  • Volba odrůdy – z bílého jsou to odrůdy Muller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský. Červené nebo rosé či klaret pak odrůdy Svatovavřinecké, Modrý portugal.
  • Vína musí splnit analytický rozbor – musí to být vína suchá, s nižším alkoholem do 12,5 %, svěží, příjemně ovocitá.
  • Vína musí projít přes degustační komisi, ta hodnotí klasickým 100-bodovým hodnotícím systémem.

Letos tato vína najdete v on-line prodeji již o pár dní dříve, protože 11.11. vychází na sobotu. Podívat se můžete například na Vinoplacek.cz. Nabízí širokou škálu Svatomartinských vín z České republiky. Na webových stránkách společnosti si můžete vybrat víno podle své chuti.

Proč si nejen letos dopřát svatomartinské víno?

  • Je to tradice, která se stále těší velké oblibě.
  • Je to skvělé víno, které si můžete vychutnat při zvláštní příležitosti.
  • Je to skvělý dárek pro přátele nebo rodinu.

Vyberte si již brzy své oblíbené svatomartinské víno na Vinoplacek.cz a užijte si jeho jedinečnou chuť a vůni.

Svatomartinská vína od Plačka jsou nejen o chuti a aromatu, ale také o slavnostní atmosféře a tradicích. Otevření první láhve mladého vína je oslavou sklizně a začátku zimního období. Připojte se k této tradiční slavnosti a ochutnejte mladá vína s rodinou a přáteli, nebo se podívejte na některé z místních událostí, které jsou plné radosti a všelijakých dobrot.

Fotografie