Články & návody

Sbcomp.cz - nýtovací kleště pro nýtování trhacích nýtů.

Nakupujete na nějvětším e-shopu Alza.cz?

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačnch kurzů a školení.

Měniče napětí DC-DC MEAN WELL - měniče DC/DC pro přeměnu stejnosměrného napětí.

Senior Park Kunice (Praha-východ) - alternativa pro domov pro seniory Praha.

Recepční pult z betonu - Švec beton.

DŘEVOTRADING spol. s r.o - dřevěné paletové nástavce (ohradové palety).

HW - PANTY, spol. s r. o. - injektáž zdiva pro zabranění vzlínající vlhkosti.

Hydrofilter.cz - rosiče a postřikovače.

TETČICKÝ MLÝN S.R.O. - výroba krmných směsí pro hospodářská zvířata.

Jak poznat zlato

Zlato je využíváno k výrobě šperků ve formě slitin se stříbrem, mědí a dalšími příměsi. Obsah zlata v klenotnických slitinách neboli ryzost zlata se vyjadřuje v karátech, ryzí zlato má 24 karátů. Výroba šperků podléhá puncovnímu zákonu, šperky jsou povinně označeny puncem. Podle kovů obsazených ve slitině může rozeznat zlato žluté, růžové nebo bílé.

Zlaté šperky na českém trhu těžší než 0,5 g jsou označovány puncem, což je razítko vyražené do šperku. U prstenů a náušnic je punc na vnitřní straně, na náramcích a náhrdelnících u zapínání. Ryzost zlata se píše v číslech, čím vyšší číslo, tím vyšší podíl zlata. Pokud tedy plánujete koupit například zlaté snubní prsteny, můžete se řídit číslem puncu.

Pokud máte k dispozici starší rodinné šperky, kde punc není vidět, zaneste je ke klenotníkovi, aby zjistil pravost zlata. Případný padělaný prsten se rychle ošoupe, nepravost se může projevit černým otiskem na kůži. Zlaté šperky jsou také těžší na váhu, než falešné napodobeniny. Klenotník ve zlatnictví může provést speciální zkoušku pomocí rentgenových paprsků. Díky tomu jsou jasné přesné výsledky a šperk se nepoškodí. Může se také vyzkoušet pravost pomocí kyseliny na prubířském kameni.
Při nákupu zlata je dobré vybírat u ověřeného klenotníka, zkontrolovat, zda je registrován u puncovního úřadu a nekupovat zlato na tržištích, či na ulici.

Jestliže plánujete nákup zlatých šperků, navštivte naše klenotnictví Ladislav Kouřil - Ateliér šperku Brno. Máme širokou nabídku opravdu krásných a originálních klenotů, které ozdobí každou ženu či muže. Pravost šperků Vám potvrdíme puncovní značkou a Vy si tak můžete být jisti, že si zakoupíte vzácné a trvalé klenoty pro své nejbližší. Šperky ze zlata vyrábíme více než 20 let, vyrobíme Vám přímo na míru speciální prsten pro každou příležitost, zásnubní prsten, snubní prsten, či náušnice na míru.

Fotografie