Články & návody

Sbcomp.cz - nýtovací kleště pro nýtování trhacích nýtů.

Nakupujete na nějvětším e-shopu Alza.cz?

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačnch kurzů a školení.

Měniče napětí DC-DC MEAN WELL - měniče DC/DC pro přeměnu stejnosměrného napětí.

Senior Park Kunice (Praha-východ) - alternativa pro domov pro seniory Praha.

Recepční pult z betonu - Švec beton.

DŘEVOTRADING spol. s r.o - dřevěné paletové nástavce (ohradové palety).

HW - PANTY, spol. s r. o. - injektáž zdiva pro zabranění vzlínající vlhkosti.

Hydrofilter.cz - rosiče a postřikovače.

TETČICKÝ MLÝN S.R.O. - výroba krmných směsí pro hospodářská zvířata.

Dočkáme se bezdrátového přenosu elektřiny?

Dokážete si představit domácnost bez zásuvek, kde elektřina proudí vzduchem podobně, jako například Wi-fi signál? Přenos elektřiny bez použítí vodičů a kabelů se zdá jako utopie. Nemusí to však být hudba vzdálené budoucnosti. 

Samotnou myšlenkou bezdrátového přenosu elektřiny se zabýval u Nikola Tesla na konci 19. století. Po něm se spoustě vynálezců podařilo například bezdrátově rozsvítit žárovku. Ovšem s praktickým, levným a bezpečným řešením tohoto problému se zatím nikdo nevypořádal.
Některé pokusy jsou ovšem velice nadějné. Například se podařilo využít rádiových vln k rozsvícení LED žárovky vzdálené od zdroje více než 1 km. Ovšem pro přenos většího množství elektrické energie se rádiové vlny nehodí. 

Hon za bezdrátovou elektřinou

Jiná technologie zvládne poslat větší množství energie, ovšem jen na malou vzdálenost. Navíc to má problém v tom, že každý přístroj vyžaduje vlastní nabíječku. Tato nevýhoda by v budoucnu mohla být odstraněna existencí jediné nabíjecí podložky, která by zvládla nabít každý přístroj, který bychom na ní položili. Hodně se diskutuje o bezdrátovém nabíjení notebooků právě prostřednictvím položení na nabíjecí podložku bez nutnosti připojení konektory. Bezdrátové nabíjení baterií mobilních přístrojů se jeví jako nejbližší možný způsob přenosu elektřiny bez použití vodičů a kabelů. 

Elektřina přes magnetismus

Některé firmy se zabývají zcela reálnou myšlenkou posílání elektřiny na malou vzdálenost a vyvíjejí přístroje, které mohou bezdrátově napájet například televizi. Jedná se o systém založený na principu magnetické rezonance. Hlavní zdroj by napájel elektřinou cívku, která by vytvářela magnetické pole. Druhá cívka by pak vlivem magnetického pole byla indukována, čímž by přenos elektřiny byl dokončen. 

Není všem dnům konec

Bezdrátový přenos elektřiny je velice zajímavou myšlenkou, kterou stojí za to rozvíjet. Představa, že si svůj mobilní telefon na noc položíte vedle zdroje a ráno jej máte nabitý, nebo že se svým elektromobilem zajedete do garáže, kde se přes noc automaticky dobije, nemusí být jen fantazíí. Dosavadní výzkumy potvrzují, že je to v praxi možné.