Také rádi chodíte na procházku do vilových čtvrtí a kocháte se pohledy na dokonale posečený, upravený a svěže působící zelený trávník? Rádi byste měli takový trávník doma i vy? V tomto krátkém přehledu vám stručně vysvětlíme základní postupy v případě, že se rozhodnete pro založení nového trávníku. Postup spočívá obvykle v následujících krocích.
Příprava půdy
Pokud je na ploše, kde chcete založit trávník, nějaká stará tráva, nebo jiný vegetační pokryv, měli byste je odstranit. Je důležité, aby byla půda zbavená plevele, větších rostlinných zbytků, kamínků a nečistot. Je-li půda během přípravy terénu nakypřena, např. rotavátorováním, nebo je na místo nevezena vrstva čerstvé zeminy, je třeba počítat s tím, že půda bude pracovat a trávník bude po založení „měkký“. Dále je důležité terén urovnat, aby byl co nejrovnoměrnější a půda dostatečně vlhká. V případě, že je půda příliš suchá, měla by být vydatně pokropena asi týden před zakládáním nového trávníku.
Výběr druhu a typu trávníku
Při výběru trávníku je důležité zvolit druh trávy, který je vhodný z hlediska klimatických i pedologických poměrů a dalších specifických podmínek dané oblasti. Trávník lze založit pokládkou kobercového trávníku nebo výsevem. Velkou z předností kobercových trávníků je okamžitý efekt, potlačení výskytu plevelů a možnost aplikace v blízkosti teras, koupacích jezírek či bazénů, aniž by došlo k dlouhodobějšímu omezení jejich užívání. Na druhou stranu je třeba klást důraz na dokonalou přípravu podloží. Rovněž je potřeba se rozhodnout, o jaký typ trávníku máme zájem.
Obecně rozlišujeme tyto typy trávníků:
- okrasné
- zátěžové/sportovní
- luční
- parkové/zahradní
Vhodné období pro založení trávníku
Nejlepší čas pro založení trávníku závisí na klimatu a teplotních podmínkách stanovené lokality. Obecně platí, že nejlepší doba pro založení trávníku je období jara a podzimu. Časné jaro je obvykle vhodná doba, protože se teploty zvyšují a dny se prodlužují, proto je umožněn rychlý nástup růstu travního porostu a jeho následné zapojení. Je také důležité založit trávník v období, kdy pravděpodobnost mrazů klesá, což je závislé na geografické poloze a klimatických podmínkách. Podzim je taktéž velmi vhodným obdobím pro založení trávníku, protože teploty jsou stále mírné a přibývá srážek. Toto roční období umožňuje, aby trávník dobře zakořenil před příchodem zimy. V letních měsících by se založení trávníku mělo minimalizovat, zejména v období horkého a suchého počasí, protože tráva může být náchylná k vysychání. Pokud je nutné zakládat trávník v létě, je důležité zajistit dostatečné zavlažování a péči o trávník tak, aby se tráva mohla dobře uchytit v půdě, zapojit se a dostatečně odnožovat.
Výsev nebo pokládka trávníku
Pokud se rozhodnete pro založení trávníku výsevem, můžete travní semeno rovnoměrně buď manuálně, anebo pomocí secího stroje vysít na připravenou půdu a poté zakrýt tenkou vrstvou zeminy. Jestliže se jedná o travní rohož, je třeba ji položit a následně rozbalit na připravenou půdu, pečlivě přitlačit na podloží a zajistit optimální vlhkost.
Zalévání trávního porostu
Jak jsme již naznačili, po výsevu nebo po pokládce trávního koberce je nutné trávník pravidelně zalévat, aby semena mohla klíčit a rostliny se dobře zakotvily do půdy. Tráva by měla být zalitá ihned první den po pokládce a poté každý den po dobu 7 až 10 dnů, do té doby, než začne růst. Zakládá-li se trávník na podzim, mnohdy není tak častá zálivka nutná, neboť vlhčí podzimní počasí může být pro vzejití trávníku dostatečné. Četnost a míru zálivky je však vždy třeba volit s ohledem na počasí.
Následná péče o trávník
Po založení trávníku a vytvoření kvalitního travního drnu, je důležité poskytovat pravidelnou a správnou péči, aby si udržel zdravý a atraktivní vzhled. Pravidelné sečení je důležité pro udržení vitálního vzhledu. Trávník by neměl být sečen příliš krátce, protože to může poškodit jeho kořeny. Ideální délka travního porostu je zhruba 5-8 cm. Dále je důležité trávu zalévat podle potřeby či zvolit automatickou závlahu, která se bude starat o váš dokonalý trávník i v době vaší nepřítomnosti. Hnojení trávníku zálivkou, respektive granulemi pomáhá udržet jeho životaschopnost a podporuje růst. Důležité je používat správný typ hnojiva a dávkovat ho ve vhodném množství a patřičném časovém intervalu. Provzdušnění - aerace trávníku pomáhá uvolnit zem, zlepšit dýchání kořenů trávy a odstranit odumřelý rostlinný materiál a případné mechy (nebo alespoň jejich větší část). Toto lze provést pomocí speciálního nástroje zvaného vertikutátor, který vytváří malé díry v půdě, anebo k tomuto účelu můžeme použít speciálně určené hrábě. Vertikutaci je nejvhodnější provádět na jaře a na podzim. Je-li třeba trávník odplevelit, je vhodné zvolit mechanické odstranění plevele, neboť takovéto je mnohem šetrnější ke všemu živému než odplevelení chemické. Celkově je důležité dbát o trávník pravidelnou péčí a řešit problémy včas, jen tak se zabrání šíření chorob a škůdců. Je potřebné dodržovat výše uvedené kroky, aby se trávníku dařilo, byl krásný a zdravý.
Máte v úmyslu vytvořit skvěle vypadající trávník a netroufáte si na tento proces sami nebo prostě preferujete odborné založení trávníku bez nutnosti vaší účasti? Máme pro vás skvělou radu. Nechte si vytvořit krásný nový trávník od profesionální firmy, která vše provede bez starostí. Jednou ze společností, jenž se zabývá zahradnickými pracemi a zejména pak tvorbou trávních porostů je MELOUNOVÁ, s.r.o. z Brna. Provádí zakládání trávníků v Brně a okolí. Pro první seznámení můžete navštívit jejich webové stránky www.udrzbazelenebrno.cz, kde se budete moci konkrétně seznámit s jejich činností a s referencemi od předcházejících klientů, týkajícími se zakládání trávníků a jejich následné údržby.